Atrakcje w Gdańsku
Gdańsk, – miasto portowe w Polsce położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej i prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii. Gdańsk posiada zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych. Był również miastem królewskim i hanzeatyckim, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zabytki Starego i Głównego Miasta to w dużej mierze powojenne rekonstrukcje zniszczonych budynków. Pomimo tego warto zagłębić się w staromiejskie uliczki i spróbować poczuć klimat dawnego hanzeatyckiego miasta. W niektórych miejscach nie wypada się zresztą nie zjawić, jeżeli już zawitamy do Gdańska. Poniżej takie właśnie zestawienie typu “must see”:
Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Największe na świecie targi bursztynu Amberif co roku przyciągają do miasta tysiące kupców z całego świata. Aby poznać historię bursztynu, sposoby jego obrabiania oraz zastosowanie, należy odwiedzić Muzeum Bursztynu. Zobaczymy w nim prehistoryczną faunę i florę zamkniętą w bursztynie, jak i niesamowite przedmioty wykonane z tego materiału.
Ciekawe jest również miejsce, w którym znajduje się siedziba muzeum. To zabytkowy, unikatowy w skali Europy, gotycko-renesansowy Zespół Przedbramia ulicy Długiej. Składa się on z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni, a w przeszłości stanowił kluczowy element fortyfikacji średniowiecznego Gdańska.
Dom Uphagena to dawna siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena, w którym dowiemy się, jak mieszkali bogaci gdańszczanie pod koniec XVIII wieku. Zasługa w tym właściciela, któremu bardzo zależało na tym, żeby po jego śmierci niczego tutaj nie zmieniano. Zanim zmarł, ustanowił w testamencie specjalną fundację, aby zachować dom w niezmienionym stanie.
Wchodząc do wysokiej sieni z kantorkiem kupieckim po prawej stronie, zaczynamy poznawać nie tylko gust właściciela, ale również jego zainteresowania. Pieczołowicie odtworzone wnętrza obok wielkiego czerwonego salonu i jadalni kryją m.in. kameralne pokoje „owadów”, „kwiatów” oraz „ptaków”. Nazwy pochodzą od tematów pięknych malowideł na boazeriach, będących najcenniejszymi elementami, jakie przetrwały z dawnego wystroju.|
Gdańsk to istny raj dla fotografów. Gdyby jednak sprawdzić wszystkie aparaty fotograficzne i telefony, to okaże się, że w każdym znajduje się zdjęcie Fontanny Neptuna. Ten 650-kilogramowy posąg można uznać za najbardziej charakterystyczną wizytówkę Gdańska.
Fontanna została umiejscowiona w reprezentacyjnej części miasta i od 1633 roku stanowi źródło kolejnych legend. Najciekawsza jest chyba ta, która tłumaczy powstanie słynnej gdańskiej nalewki o nazwie Goldwasser. Według legendy, Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Uderzył trójzębem z wielką siłą w wodę i rozbił monety w drobne złote płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser.
Ratusz Głównego Miasta jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Gdańska. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą aż z XIV wieku. W następnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany, a efektem jest piękna gotycko-renesansowa budowla. Większość osób uwiecznia budynek na fotografiach, a niewielu zagląda do przepięknego środka, przez co jest to jeden z bardziej niedocenianych zabytków w Gdańsku.
Niegdysiejsza siedziba władz miejskich mieści Muzeum Gdańska, a galeria na wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Najbardziej okazałym wnętrzem ratusza jest Wielka Sala Rady, zwana również Salą Czerwoną. Zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji i uważane jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Strop sali pokrywa 25 obrazów o wymowie symbolicznej, z „Apoteozą Gdańska” na czele, których autorem jest Izaak van den Blocke. Nie mniej ciekawa jest Sala Biała, będąca najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem w ratuszu. Salę ozdabiają portrety królów polskich oraz wielki marmurowy kominek. W jej wnętrzu odbywały się sądy, audiencje królewskie, podpisano też większość międzynarodowych umów.
Coś w legendzie może być, gdyż właśnie od Złotej Bramy zaczyna się Droga Królewska. Nazwa została nadana ul. Długiej i jej przedłużeniu – Długiemu Targowi – w związku z uroczystymi wjazdami polskich monarchów do miasta. Pierwszym uroczyście witanym królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku.
Ulice zamieszkiwali najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy miasta, co widać po pięknych kamienicach, z których każda ma swoją ciekawą historię. Przy ulicy Długiej stoi dom Uphagena, u zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu możesz zwiedzić Ratusz Głównego Miasta, a Fontanna Neptuna usytuowana została na Długim Targu, tuż obok wejścia do Dworu Artusa – najpiękniejszej gdańskiej kamienicy.
Właśnie tu znajduje się serce miasta Gdańsk, które należy odwiedzać wiele razy, by dojrzeć szczegóły budynków oraz poczuć jego urok w dzień i w nocy. Przechadzając się po Długim Targu, zwróćmy uwagę na ustawione tutaj termometr Fahrenheita i barometr, wzorowane na oryginale z 1752 roku. Gabriel Fahrenheit to jedna ze sławnych osób urodzonych w Gdańsku. Drogę Królewską wieńczy Brama Zielona prowadząca na Długie Pobrzeże. Nazwa bramy pochodzi od dawnego koloru kolumn usytuowanego za nią mostu.
Gdyby spytać turystę z zagranicy, z czym kojarzy się mu Gdańsk, prawdopodobnie w pierwszej kolejności wymieni Żurawia. Jest on nie tylko jednym z symboli miasta, ale i Polski. Ten największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy zbudowano w latach 1442-1444. Spełniał on dwie funkcje – służył do stawiania masztów i przeładunku towarów, a jednocześnie był bramą miejską.
Wizyta w Żurawiu to świetna okazja, aby poczuć atmosferę dawnych portów. Klimatyczny środek, zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy, sporo informacji na temat historii Żurawia, Gdańska oraz handlu w tym mieście, do tego wszystkiego ciekawa panorama na Motławę. Tu trzeba wstąpić.
Długie Pobrzeże to pełen kawiarni, pubów oraz restauracji deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Znajdziesz tu charakterystyczne dla architektury Gdańska bramy wodne, statki, którymi możemy ruszyć w rejs np. na Westerplatte, oraz najsłynniejszy Żuraw w Polsce.
Jeśli interesujemy się tematyką marynistyczną, to wstąpmy do muzeum w Ośrodku Kultury Morskiej oraz zlokalizowanych na drugim brzegu Motławy Spichlerzy na Ołowiance. Na zwiedzających czekają m.in.: interaktywna wystawa dla dzieci „Ludzie-Statki-Porty”, wystawa o morskich dziejach Polski i Polaków od wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne, historia nurkowania oraz obrazy marynistyczne.
Uzupełnieniem zwiedzania może być wizyta na masowcu o napędzie parowym – SS Sołdek – pierwszym statku zbudowanym całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.
Klimatycznych miejsc w Gdańsku jest bardzo dużo i za taką można uznać ulicę Mariacką, prowadzącą od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. Początków jej istnienia można doszukiwać się już w I poł. XIV wieku, a tym, co ją wyróżnia, są zachowane przedproża. Bogata dekoracja rzeźbiarska i snycerska, wąskie brukowane przejścia pomiędzy szeregiem domów – tak kiedyś wyglądał Gdańsk.
Bazylika Mariacka jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegieł i wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Kamień węgielny położono w 1343 roku i budowla powstawała etapami przez 159 lat. Swoim rozmachem budzi niesamowite wrażenie, a wnętrze skrywa liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska” oraz dzieła późniejszych epok. W kościele możemy zobaczyć także kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga (1467-73), którego oryginał jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Szczególnie warto go zobaczyć w czasie pokazu, który zaczyna się codziennie o 11:55. Uzupełnieniem wizyty może być wejście na wieżę, z której rozpościera się szeroka panorama. Aby ją móc podziwiać, należy pokonać ponad 400 schodów i początkowo wąski, kręty korytarz.
Chociaż obecnie wielu historyków uważa, że druga wojna światowa rozpoczęła się od ataku bombowego na Wieluń, to symbolem wydarzenia są: ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Był to też jeden z powodów, dla którego w tym mieście powstało Muzeum II Wojny Światowej.
Muzeum w nowoczesnym stylu oraz za pomocą bardzo ciekawych ekspozycji przedstawia historie Polski i innych krajów w czasie wojny. Wystawa nie ogranicza się tylko do lat 1939-1945, ale daje możliwość poznania genezy wybuchu wojny i podziału, który po niej nastąpił.
https://muzeum1939.pl
https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/wartownia-nr-1-na-westerplatte/
Stocznia Gdańska stała się tłem jednych z najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej i europejskiej historii najnowszej. To właśnie tu wszystko się zaczęło: Solidarność, Okrągły Stół, a w końcu upadek komunizmu w Polsce. Chociaż od wydarzeń minęło już wiele lat, pamięć tamtych dni jest tu wciąż żywa i podtrzymywana przez funkcjonujące w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności.
Centrum poświęcone jest historii Solidarności oraz ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do wielu ważnych przemian. Efektowna bryła przypominająca stalowy statek bardzo dobrze pasuje do zabudowań i urządzeń stoczniowych. Równie dobrze wygląda budynek w środku. Połączenie rdzawej stali, szkła oraz roślinności nadaje mu wyjątkowy charakter.
Wystawa to dobrze przemyślana i szczegółowa opowieść o polskiej drodze ku demokracji. Obok ciekawych rekwizytów, w tym o znacznych gabarytach, jak suwnica czy milicyjna ciężarówka, ekspozycja naszpikowana jest multimediami. Najlepiej wypożyczyć audioprzewodnik i we własnym tempie zapoznawać się z kolejnymi pomieszczeniami wystawy. Najważniejszym eksponatem w ECS są tablice z 21 postulatami strajkowymi. Zostały one ogłoszone 17 sierpnia 1980 roku przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i są wpisane na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO – Pamięć Świata. Wizyta w ECS powinna być pozycją obowiązkową podczas zwiedzania Gdańska.
Poznawanie Gdańska nie byłoby pełne bez wizyty w Oliwie, przyłączonej do miasta 1926 roku. Przez wieki Oliwa była wsią klasztorną opactwa cystersów i właśnie z tym zakonem związane są najciekawsze atrakcje. Najsłynniejszą jest Archikatedra Oliwska, której początki sięgają 1186 roku, a obecny kształt pochodzi z drugiej połowy XIV wieku.
Archikatedra Oliwska o długości 107 metrów jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce, a do tego bogato zdobionym. 23 przeważnie barokowe i rokokowe ołtarze, XVII-wieczne obrazy, kaplice, płyty nagrobne, zabytkowe baldachimy, to tylko niektóre zabytki, które można podziwiać w jej wnętrzu. Najbardziej znanym zabytkiem są rokokowe organy ozdobione 25 figurkami aniołków grających na różnych instrumentach oraz składające się z 7876 piszczałek. Podniosła muzyka rozchodząca się po posiadającym znakomitą akustykę kościele, a dodatkowo figurki poruszające się podczas gry, tworzą niesamowity spektakl, na długo pozostający w pamięci. Dla wielu osób to najpiękniejszy kościół w Trójmieście i jeden z piękniejszych w Polsce.
Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Część traktu stanowi Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, resztę ulica Długa. W skład obecnego zespołu Dworu Artusa wchodzą następujące obiekty: parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy.
Początki Dworów Artusa sięgają średniowiecza. Wspólna nazwa dworów pochodzi od imienia legendarnego wodza Celtów Artura (V i VI w. n.e.). Dla ówczesnych ludzi był on wzorem cnót rycerskich a Okrągły Stół, przy którym zasiadał ze swoimi dzielnymi rycerzami, symbolem równości i partnerstwa.
Nazwa budynku „curia regis Artus” czyli „królewski dwór Artusa”, wzniesionego w Gdańsku w latach 1348-1350, pojawiła się pierwszy raz w 1357 r. w miejskim zapisie o czynszu gruntowym. Inny dokument z 1358 r. określa go mianem „curia sancti Georgi” – „dwór św. Jerzego”, wymieniając przy tym podobne nadbałtyckie dwory w Toruniu, Chełmnie, Elblągu, Braniewie, Królewcu, Rewalu, Rydze i Stralsundzie.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku i było wówczas oddziałem Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku Muzeum Poczty jest Oddziałem Muzeum Gdańska. Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.
Misją Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej.
https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/muzeum-poczty-polskiej-w-gdansku/
Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.
https://muzeumgdansk.pl/oddzialy-muzeum/twierdza-wisloujscie/
Miejski Arsenał, siedziba główna gdańskiej Uczelni. O pierwotnym przeznaczeniu obiektu świadczą wierzchołki szczytów zachodniej fasady – obeliski i posągi, okuciowy ornament, ale przede wszystkim wybuchające blaszanymi płomieniami kule. Usytuowana jest w ścisłym centrum historycznego Głównego Miasta i stanowi niedościgniony przykład dzieła architektury niderlandzkiego manieryzmu. Stoi na skrzyżowaniu dwóch turystycznych ciągów komunikacyjnych w miejscu, w którym przebiegał najstarszy szlak kupiecki. Dwie wieże od strony ul. Piwnej dumnie przerywają ciąg frontowych elewacji – akcentują przy tym wyjątek w regule i prawo do korzystania ze szczególnych względów. Od 1954 r. siedziba przeniesionej z Sopotu PWSSP, przemianowanej decyzją Prezydenta RP z 1996 r. na Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieści Wydziały Malarstwa, Architektury i Wzornictwa, Rektorat, Bibliotekę i administrację Uczelni.
Misją Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest ochrona kulturowego i technicznego dziedzictwa morskiego realizowana poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych ze szkutnictwem, okrętownictwem, żeglugą rzeczną i morską, rybołówstwem, żeglarstwem, militarystką i edukacją morską oraz upowszechnianie wiedzy o nich, a także o morskiej historii Polski i jej gospodarce na przestrzeni dziejów.
Misja ta jest realizowana w ramach: badań terenowych, prac archeologicznych i kameralnych badawczych, działań konserwatorskich – tak decyzyjnych na akwenach wodnych, jak i bezpośrednich na stanowiskach archeologicznych (badania ratownicze wraków zagrożonych zniszczeniem). Upowszechnianie i popularyzowanie szeroko rozumianej wiedzy morskiej jest realizowane na wystawach stałych i czasowych, w rozmaitych publikacjach oraz w formie działań edukacyjnych na różnym poziomie.
Atrakcje dla dzieci
To centrum nauki umiejscowione w dawnych fortyfikacjach Grodzisko na Górze Gradowej. Wystawy stałe pozwalają na atrakcyjne poznawanie wiedzy z zakresu geografii, przyrody, energii, matematyki i historii. Do tego widoki, jakie rozciągają się z Góry Gradowej pozwalają na obejrzenie przepięknej panoramy Gdańska.
Kolejna atrakcja edukacyjna dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pozwalająca na poznanie tajemnic z zakresu chemii lub fizyki i ciekawe spędzenie czasu przez całą rodzinę. Dzięki interaktywnej wystawie można tu bowiem samodzielnie przeprowadzać eksperymenty w pięciu dziedzinach nauki.
Gdańsk bez morza nie miałby swojego charakteru, nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstało centrum edukacyjne przybliżające tajemnice i specyfikę życia na morzu. Dzieci mogą tutaj posterować modelami statków pływających w wielkim basenie, założyć marynarskie stroje lub poznać specyfikę portowego życia, a jedną z największych atrakcji jest możliwość samodzielnego wywołania tsunami.
Wyprawa statkiem wycieczkowym na Westerplatte to nie tylko znakomita lekcja historii, ale także możliwość zobaczenia zabytków Gdańska od strony rzeki Motławy. Oglądana z tej perspektywy stocznia gdańska, statki oraz dźwigi robią niesamowite wrażenie nie tylko na najmłodszych.
To z kolei lekcja historii XX wieku przekazywana najmłodszym w przystępnej formie interaktywnych zabaw zorganizowanych w Wydziale Zabaw, gdzie można budować wieże z gigantycznych klocków lub majstrować przy wielkich sterach i przyciskach. Starsze dzieci może zainteresować z kolei atrakcyjna, interaktywna wystawa przybliżająca specyfikę powstania ruchu Solidarności i strajków w stoczni gdańskiej.
To wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym można odpocząć wśród pięknie zaaranżowanej przyrody. Znajdziemy tutaj bowiem parki w stylu angielskim, francuskim czy japońskim, a także palmiarnię i lipową aleję. Dzieci uwielbiają przeprawiać się przez Potok Oliwski czy oglądać zwierzęta w ogrodzie zoologicznym położonym na skraju parku. Najmłodsi mogą tu skorzystać z wożenia w drewnianych, stylowych wózkach, które są dodatkową atrakcją tego miejsca.
Piękne przestrzenie, ogromne wybiegi, mnóstwo wspaniałych, egzotycznych zwierząt, o które naprawdę dobrze się troszczą. Można spędzić tutaj kilka godzin spacerując. Nie ma zbyt wiele zwierząt, ale bardzo różne gatunki. Naprawdę miła wycieczka z dziećmi.
Nowoczesny, duży, urozmaicony i czysty plac zabaw dla dzieci w pobliżu Stadionu w Gdańsku. Znajdują się tutaj gokarty oraz jest możliwość skoku na bungee. Również przystępne ceny. Dobre możliwości parkowania w pobliżu.
Atrakcją są liczne zjeżdżalnie, drabinki, piaskownice, i skate park. Jest to największy w Trójmieście plenerowy plac zabaw. Blisko znajduje się również siłownia pod gołym niebem. Obok natomiast są ścieżki rowerowe, tereny idealne do rekreacji i plaża.
Teatr Miniatura to jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Realizuje on repertuar dla całej rodziny. Co roku odbywa się tutaj około 300 spektakli.
Przejażdżka trwa 15 minut i jest fantastycznym sposobem na uzyskanie lepszego widoku na miasto. Każdy obrót zajmuje kilka minut. Świetna okazja zrobienia wspaniałych zdjęć.